Skip navigation.
Home
czech   english

Regionální informace


Knihovna vytváří databázi "nejzajímavějších" článků s regionální tématikou. Vedle katalogu Slováckého muzea je to jediný veřejný zdroj a evidence regionálního tisku, který v Uh. Hradišti můžete nalézt, a pokud se zabýváte právě tímto regionem, může vám poskytnout cenné informace.

Vstup do databáze

rozšířené vyhledávání

Obsah zpracovávaný regionálním oddělením

Smyslem regionální databáze je zprostředkovávat přístup (vyhledání) informací, které se týkají regionu Uherskohradišťska. Kriteria pro výběr jsou následující:

 1. REGION

  dokumenty, jejichž téma se dotýká regionu regionu Uherskohradištska v jeho současné podobě, a kromě toho několik lokalit, na něž se uživatelé často ptají : Chřiby, Bílé Karpaty, Luhačovsko, Střílky (pouze Střílecký hřbitov), Horňácko (Suchov, Suchovské mlýny, Velká nad. Veličkou).

  Mapu Uherskohradištska a seznam obcí naleznete na stránkách veřejné správy.

 2. VÝBĚR ČLÁNKŮ A ZDROJE

  Největší měrou jsou zastoupeny regionální články ze zpravodajů místních měst a obcí. Velkou část tvoří celorepublikový tisk (MF Dnes, Právo, lidové noviny ad.) a poměrně velmi důležitým zdrojem jsou odborná regionální periodika - např. Malovaný kraj, Časopis Matice moravské, sborníky muzeí a nebo např. časopis Zvuk.

  Zdaleka ne všechny články se do dotabáze dostanou, kriterium výběrovosti má přednost před záběrem - to znamená, že nejsou vybírány všechny články - kvalita je důležitá.

  Zpřesňující kriteria:

  • články, z nichž je poznat usílí autora (kvalita) - formulace je poněkud "podivná", ale z množství regionálních dokumentů je poměrně dobře poznat, kdy "si autor dal s článkem práci"
  • články, třeba i ve spěchu napsané (a nesourodé), ale s relativně mnoha faktografickými údaji - tj. spousta informací k tématu

  • ukázky z tvorby regionálních osobností (beletrie, poezie) a divadelní recenze (nikoli však "připravované hry" a další upoutávky)

  Kriteria pro odmítnutí:

  • snažíme se eliminovat duplicitu a kompilace článků
  • nejsou doplňovány zprávy a upozornění na připravované akce, divadelní hry, společenské události a investiční záměry (výjimkou jsou faktografické články)
  • krátké články jsou obvykle vyloučeny, toto pravidlo není absolutní
  • rozhovory, v nichž nejsou alespoň dvě citované osoby (osoby musí být "odborníky" v dané oblasti, paní z rohu ulice se nepočítá)

Regionální osobnosti

Součástí databáze jsou i životopisné údaje o cca 800 regionálních osobnostech bývalého okresu Uherské Hradiště.


Mapka podlaží - regionální oddělení.
Máte-li jakékoliv poznámky, přání, použijte prosím našich poštovních formulářů. Jsou anonymní, my získáme odezvu a vy získáte lepší službu.

Své připomínky a dotazy můžete psát i na adresu knihovna@knihovnabbb.cz. Regionální oddělení naleznete v 1. patře, vedle oddělení Meziknihovní výpůjční služby (viz. mapa knihovny).

Více informací o regionálním oddělení samotném naleznete v sekci
O knihovně » oddělení » 1. mezipatro » region