Skip navigation.
Home
czech   english

Jaká byla letošní pohádková noc v naší knihovně?


Sedmá pohádková Noc s Andersenem


rozestlala dětem spacáky na čtyřech místech našeho města (bohužel se nemohla uskutečnit letos také v oddělení pro děti uherskohradišťské nemocnice, která byla vzhledem k vysoké hladině řeky Moravy evakuována). Malé spáče jste mohli 31.března 2006 zahlédnout na pobočce Knihovny BBB v Jarošově, v ZŠ Větrná a ZŠ T.G.Masaryka v Mařaticích a ani letos nemohlo oddělení pro děti Knihovny BBB zůstat stranou - vždyť tady před sedmi lety vznikla tradice nočního čtení pohádek.

společné foto herců Slováckého divadla a spících dětí. Pohádky četla Petra Beoková, Terezka Mikšíková-Novotná a Petr Čagánek
A protože i letos byl o tuto akci k podpoře dětského čtení velký zájem, všechny děti, na něž se při losování neusmálo štěstí, jsme díky Městským kinům mohli pozvat odpoledne do kina Hvězda na Bijásek s Andersenem. V komponovaném pořadu se představil Rumcajs s Mankou a dále se zde mihlo i několik postaviček z knih Václava Čtvrtka, který letos slaví dvojité výročí, k němuž byla v kině instalována výstava. Došlo také na vystoupení dětí a kouzelníka a na závěr se dětem představila filmová verze Sněhové královny. Vpodvečer naše malé nocležníky a děti z Mařatic provedla kolem hradišťských kašen dr.Blanka Rašticová ze Slováckého muzea. Knihovna pak ožila nejdříve ředitelskými i poslaneckými pohádkami. S herci Slováckého divadla Terezkou Mikšíkovou-Novotnou a Petrem Čagánkem děti vyslechly moderní i klasické pohádky a v podání Petry Beokové také jednu slovensky čtenou, která byla původně připravena pro slovenské děti z Považské Bystrice, jimž zvednutá hladina řek nedovolila přijet k nám do města přenocovat v dětském království naší knihovny. Velkým překvapením pro herce i děti byla moderní pohádka Aloise Mikulky O Červené Karkulce, kterou zpaměti a dramaticky předvedl malý nocležník Lojzík. V Knihovně BBB se sešla prima parta dětí, které mohly zjistit, co dělají knížky v noci a zažít pohádkové čtení k oslavě Mezinárodního dne dětské knihy, v noci se také soutěžilo a chatovalo, společně jsme zvolili nejoblíbenější knihy uplynulého roku do ankety SUK 2005 Čteme všichni, odeslali mnoho pozdravů a jeden z nich byl adresován také dánské královně. Došlo i na noční stezku odvahy, kterou letos jistil tajemný Žid v kopuli bývalé židovské synagogy. A protože víme, že všechny děti nemohou být šťastně s námi, s dětmi v knihovně jsme vybrali a odeslali na první dětský hospic v Malejovicích částku 750,-Kč.

vodník a hloupý Honza provázeli děti na pochůzce po kašnách
Všem účinkujícím, hercům Slováckého divadla a Rumcajsovi i Mance z Hoffmannova divadla, dětem i učňům SOU Jiřího z Poděbrad, kteří nám pomohli připravit občerstvení, kouzelníkovi Jiřímu Hadašovi i vyučujícím ze srdce děkujeme!!!

kouzlí kouzelník Jirka Hadaš s dětmi
Mezinárodní, pohádková, rekordní, společná a jedinečná NOC S ANDERSENEM zůstává už jen v srdcích nočních spáčů. Vězte, že poslední den měsíce března v tradiční „březnově internetové“ akci k podpoře dětského čtenářství, pohádek, hlasitého předčítání a dobrodružného nocování s kamarády, kterou už po šesté pořádal Klub dětských knihoven SKIP s mediální podporou sdružení BMI, užilo si legrace, poezie i dobrodružství minimálně 14669 dětí a 2590 dospělých, celkem tedy 17259 přátel dětských knížek na více než 487 spacích místech pěti evropských zemí: Čech a Moravy, Německa, Polska, Slovenska i Slovinska. Kdyby se všichni sešli na jednom místě, bylo by z nich docela pěkné město. A pak že o pohádky a čtení není v dnešní moderní době zájem!

Těšíme se na příští noc 30.března 2007!letošní malí spáči na půdičce dětského království