Skip navigation.
Home
czech   english

Statistika Noci s Andersenem 2007

Dobrá věc se podařila – dětská knížka zvítězila :-)

V pořadí sedmá společná pohádková Noc s Andersenem přinesla letošnímu ročníku štěstí, nedošlo k žádným úrazům, jen v Duchově „všechny mé kolegyně po noci "porazila" chřipka, doufám, že po svátcích budou fit.“ A v Mladé Boleslavi se při chatování dětí spustil bezpečnostní alarm… V Aši zase letos měli velký problém s přihláškami, protože „..jedna chytrá dětská hlavička nakopírovala přihlášky a rozdávala je kamarádům. Tak jsme museli některé dětí odmítnout, jinak vše proběhlo skvěle.“ V našem registračním protokolu je registrováno 590 čtecích a spacích míst – jen z pěti míst hlásili, že pro nemoc dětí či organizátorů museli akci zrušit nebo přesunout na jiný termín (Plzeň-Doubravka, Záměl, Bělá pod Bezdězem, Hořice, Dětmarovice). Naopak v Jaroměřicích, i přes vážné onemocnění knihovnice, rozhodla paní místostarostka, že noc bude J. A mnohde ji budou ještě pro velký zájem dětí v nejbližší době opakovat. V předstihu pro dětské spáče Noci s Andersenem 2007 tiskem vyšla sada tří pohlednic s obrázky Gabriela Filcíka a poselstvem Ivony Březinové.

Nocovalo se v 1 slovinské knihovně, 30 polských bibliotékách a 65 slovenských knižniciach a školách, v průběhu Noci s Andersenem se uskutečnilo několik výměn (např. v Javorníku usoudili, že„noc se stává evropskou, rozhodli jsme se, že část noci strávíme v polské knihovně v Paczkowě“; 10 dětí z Polska nocovalo v Petřvaldu), česko-polsky se hovořilo nejen v Českém Těšíně (ve Wroclawi „dzieci zaśnely bardzo pózno, poniewadź se bawily wspaniale“), slovensko-maďarsky v Štúrove, znakovým jazykem se dorozumívali v Praze 5-Stodůlkách… V Semilech děti vyplňovaly vstupní „náročný“ test ke zjištění oprávněnosti nocování v knihovně. Př.: *Během noci budu: a)hodný b)hodnější c)nejhodnější  :-)…

Zprávičky stále docházejí a počty účastníků upřesňujeme, u dětí se čísla o mnoho nezmění, počty organizátorů však ještě vzrostou… A už dnes víme, že pohádkovou noc strávilo v knihovnách, školách, domech dětí, družinách, hasičských a turistických oddílech, infocentrech či uherskohradišťské nemocnici minimálně 19.849 dětí a 3.584 dospělých organizátorů, účinkujících, starostů, poslanců, spisovatelů, herců, lékařů… Na dětský hospic v Malejovicích vybráno 22.083,50 Kč; vyrobeno 6 panenek  pro UNICEF v Krnově a 34 v Doksech. V Lysé nad Labem probíhá sbírka na dětský domov v Milovicích nad Labem, protože jsou solidární s dětmi, které nemají maminky a tatínky, kteří by si s nimi četli a povídali o knížkách. A jinde zase pozvali děti z dětského domova (např. z Plumlova do Babic, ze Smoliny do Valašských Klobouk)…

Evidujeme návštěvu více než 61 starostů a primátorů (např. v Letovicích při reji svatojánských broučků a berušek byl starosta převlečen za kmotříčka Broučka), nepočítáme obecní zastupitele, poslance, hasiče, policisty, hvězdáře, astrology, ředitele škol a knihoven, např. generální ředitel Národní knihovny v Praze Vladimír Ježek četl pohádky dětem v Jeseníku. Ze spisovatelů jmenujme paní Danielu Fischerovou, Ivonu Březinovou, Petru Braunovou, Sandru Vebrovou, Janu Eichlerovou, Alenu Bartošíkovou, Martinu Drijverovou, Zdenku Blonskou, Hanu Koškovou, Ruženu Anďalovou, Betku Verešpejovú, Evu Kopúnkovou, Arnošta Goldflama, Tomáše Janovice, Petra Kukala, Jozefa Zrneka, Petera Gajdošíka, Pavola Paulendu, p.Pajonka… snad jsme na nikoho nezapomněli. Pozdravy poslali spisovatelka Ivona Březinová, psycholog Václav Mertin a spisovatel Ludvík Vaculík. Z dalších profesí jmenujme ředitele pražské zoologické zahrady Petra Fejka, herečku Evu Kavanovou z Ostravy, Petra Berku z rádia Impuls, zpěváka Václava Neckáře, a herce českých divadel opravdických i loutkových, např. Slovácké divadlo v Uh. Hradišti.

Kromě dosud žijících osobností do knihoven a škol dorazili i duchové spisovatelů – Hans Christian Andersen více než 83x (…kráčel Mladou Boleslaví, kde upoutal pozornost občanů města, v Trmicích měl  pan Andersen první tanec s pohádkovými krasavicemi), Josef Lada 107x (když dětem v Paskově oznámili, že Lada přece jen přijde, holčička s vykulenýma očima sdělila: „Ale ten je přece mrtvý?! Nebo ne?“) Dětem v Třinci se podařilo přivolat pana Andersena a paní Astrid, společně s nimi pak oslavili jejich krásné narozeniny.

Z pohádkových postav jsou hlášeni sultán solimánský, orientální a břišní tanečnice, egyptské mumie, několikrát Harry Potter, v Košicích Janko Hraško, Malý princ, dvě včelky Máji, 18 Večerníčků (Domažlice), víly, strašidla, 22 pohádkových postav v Sepekově, 40 škriatkov a 6 bosoriek v Svite, motýlia víla v Martine, tajemný mnich v Bechyni, v Českém Dubu Zdislava, Karolína Světlá s manželem, Václav Havel a Bedřich Smetana, dále Božetěch Všepřečet z Národní knihovny v Kralupech nad Vltavou, v Kostomlatech duch Bojínek, Leontýnka, ježibaba, rytíř Brtník, Bílá paní, do Českého Těšína přišla víla Knižněnka se svými skřítky Nezbedníčkem, který v noci míchá evidenční lístky, Lenoškou, který polehává po regálech, Všeználkem, který vše zná a Kutílkem, který po nocích gumuje knížky po nezbedných čtenářích. Maruška, Nastenka, Princezná Turandot, Šeherezáda, Nšo-Či v Nitre, ve Všelibicích Tom a Jerry a v Chodově 8 čarodějnic… Polykači ohně byli nejen v Racibórzu, pohádky četly zvečera ještě 3 babičky z Klubu dobré pohody v Boru. Na čtení pohádek jsou přece babičky nejlepší J. V Petrovicích u Karviné nikoho nenapadlo, že paní učitelky s paní knihovnicí se promění v cirkusové artisty, ale sukces byl úžasný! Strašidelný duch navštívil mnoho míst (výskyt např. v Čáslavi), Miedzybrodzie Bialskie hlásí „dobrého duszka Fillipka., bezhlavé rytíře, rozprávkové dedušky, rytíře se sekerou, kozly, v Kraslicích vodil děti po knihovně duch komorníka, v Písku zase vysloužilý voják za zpěvu jarmarečních písní chodil s dětmi po městě, na Slovensku četli pohádky s Osmijankom….

Letos poprvé si nocležníci mohli vybrat, na jaké téma pohádkovou noc uspořádají, a podle hlášení víme, že kreativita a nápaditost organizátorů nezná mezí. Jen posuďte sami: Nejméně na 105 místech se malí účastníci mohli setkat s příběhy a pohádkovými ladovskými postavičkami, s Mulisáky, mnoha a mnoha kocourky Mikeši, Nácíčky, Chytrými kmotrami liškami, čarodějnicemi Kanimůrami, princeznami Ankami a draky Kabrhály, v Lobzech i s módní přehlídkou bubáčků a hastrmánků. V Charvátech místostarosta obce dorazil v převleku Mulisáka a před stezkou odvahy dětem přišla zahrát dokonce místní dechová kapela Verovanka.… Ve Veselí nad Moravou „Ladův obraz Dětské hry na jaře naši spáči ztvárnili živě. Měli jsme všech 22 postav v dobovém oblečení, starý vozík s panenkou, dřevěného koníka, psa, houpačku, dokonce i špačka, v pozadí kulisy, jen místo slepice stál plyšový kohout.“

Nelze spočítat na kolika místech slavili narozeniny Astrid Lindgrenové, výpočty napovídají 73 míst, ale číslo není konečné, kam všude přišla Pipi Dlouhá Punčoška, Karkulíni, Lotky, Emilové nezbedové… V Nové Včelnici pro Pipi společně upletli (a stále pletou) punčochu, všichni si ji namalovali. V Mahence se brněnské děti uložily do spacáků S Pipi pod polštář.

Na mnoha čtecích místech zase spolu s hrdiny knih Jaroslava Foglara pořádali lov na  bobříky, v Šumperku ulovili 426 knihovnických bobříků!, pro ZŠ Trávníčkova Praha 5 byl nejtěžší  bobřík mlčení, někde zase vytahovali ježka z klece (Lipník nad Bečvou a jinde), v Petřvaldu byl živý! ježek v kleci nakrmen cvrčky, litvínovským dětem budou sponzorští ježci v kleci připomínat kouzelný foglarovský večer.

Kromě již tradičních nočních návštěv hřbitovů (Rožmitál pod Třemšínem), kostelů a far (Katovice) či zámků (Hradec nad Moravicí) a muzeí (Muzeum modelové železnice v Trmicích, Český Těšín, Mohelnice), evidujeme návštěvu domova důchodců v Jevišovce, exkurzi do vyškovské a děčínské zoo, do noční pekárny v Rajnochovicích, do klatovského podzemí, návštěvu nočního divadla v Čáslavi, v Novém Jičíně výstup na kostelní věž,… v Duchcově, Chodově u Karlových Varů a jinde zapisujeme pozorování hvězd, poznávání souhvězdí, návštěvy hvězdáren a planetárií, pozorování hvězdářskými dalekohledy... ZŠ Běchovice pomohli s programem pracovníci Petřínské hvězdárny. V Kardašově Řečici navíc vypustili meteorologické balónky s pozdravy. 

Speciální pozornosti se těšily zprávičky o návštěvách a aktivitách hasičů a členů policie, např. z Roztok píší: „O bezpečnost po silnici krátce před půlnocí se postarala Policie ČR, měli jsme doprovodné vozidlo! Překvapení proběhlo opět v režii místních hasičů. Jen si to představte - půlnoc, řeka Berounka na svém klidném a širokém úseku nad roztockým jezem, na břehu ohně...po hladině se na pramici přibližuje tajuplná postava...ano, byl to sám Hans Christian a připlul poděkovat dětem za loňská přání, která mu poslaly po vodě v lahvích. V Trenčíně hledali za pomoci hasičů ztracenou Zlatovlásku....A v Ostravě-Porubě: „Navštívili nás psovodi policie ČR, kteří nám předvedli ve venkovních prostorách výcvik služebních psů včetně fingovaného napadení. Přestřelka byla divoká. Psovodi se svými psy přilákali diváky z širokého okolí.“ V Dobříši zase po besedě se šesti horolezci zdolaly děti horolezeckou stěnu.

V tomto ročníku poprvé jsme se pokusili v jeden kouzelný večer číst také společnou knihu –  na návrh nakladatelství Fragment, které připravilo dvě z letošních společných soutěží, volba padla na Šarlotinu pavučinku. A už nyní víme, že se četla o půlnoci na více než 265 místech  první kapitola této knížky. (nechyběla ani slovinská Radovljica: „Sledilo je branje odlomka (prvo poglavje) iz knjige Karlina pajčevina , avtorice Elwyn Brooks White. Odlomek smo brali točno opolnoči, kajti takrat so ga brali po vseh knjižnicah in šolah udeleženkah Noči z Andersenom. Zaželeli smo si, da bi knjigo lahko prebrali do konca, a žal to noč to ni bilo možno.“) což značí, že ji v jeden okamžik slyšelo 10.720 dětí, což je velký úspěch! A jak píše Frýdlant v Čechách: „Radost mi udělali i v nakladatelství Fragment. Když jste napsali, že bychom společně měli číst Šarlotinu pavučinku, mailem jsem je požádala, zda by mi ji nestihli do pátku poslat (psala jsem v pondělí). Ve středu jsem už knížku měla a v Noci jsme si z ní mohli nejen číst, ale i se do ní na památku podepsat.“ Šarlotinu Pavučinku. Soutěž připravilo i nakladatelství Brio a Čtisibrýl Ušatý vymyslel tak zapeklitou otázku, že dodnes čeká na odpověď… Na Slovensku nakladatelství Slovart darovalo knížky pro všechna slovenská místa. A Spolok knihovníkov pomohl s odesláním balíčků stejně jako SKIP ČR. Děkujeme!

I letos měli možnost děti i dospělí účastníci společně chatovat, jen škoda, že: „nebyla chyba ve spojení, ale ve vulgaritě... Nahlédla jsem do tří chatovacích místností, možná to bylo již pokročilou noční hodinou (kolem 1 hodiny v noci), ale vulgarismy se to tam jen hemžilo... :o((„ - píší Jinačovice . A je to škoda, vždyť každoročně je o internetový „pokec“ velký zájem a programátoři vše zvládli bez technických problémů, za což moc a moc děkujeme! Z Prešova hlásí, že v duchu tematiky večera: stredovekými sa stali aj naše komunikačné možnosti… teda nestali, ale tvárili sme sa, že stali, lebo sme dočista zabudli, na naše kolegyne a decká na pobočke a vobec sme im nezachatovali že ako sa majú…:o((“

V průběhu večera a noci bylo nově zasazeno či vytvořeno 223 pohádkovníků. Pomyslný pohádkový les se utěšeně rozrůstá, čítá více než 700 stromečků. Ve Vsetíně zasadili 13 pohádkovníků, " Rozpravkovnik" z papiera mají nejen v Kežmaroku, kde jednotlive listky a kvietky znamenaju rozpravky od Andersena, v Peruci zasadili pohádkovníky dva a zlomili jeden rýč. A v Ostravě mají místo pohádkovníku neplechovník.

A po dobré práci a hezkém čtení přichází na řadu i pohoštění… Kromě desítek buchet, koláčů, bábovek, perníkových medailí, pohádkových dortů, dortíků z cukrárny, dortu Harryho Pottera, koblížků, valašských regálů, vanilkových rohlíčků ochutnaly děti buchty Andersenovy maminky v Plané nad Lužnicí, čokoládový dort od paní starostky v Zelenči, ve Vratimově dětem upekla dort paní Ladová, v Sokolově vařili mls pro kocoura Mikeše, v Mladé Boleslavi děti obdivovaly a snědly dorty z pohádkových knížek se záložkou z pendreku, jinde byl připraven sendvič a lá Řbitov zviřátek. V přípravě dobrot se střídaly maminky, paní učitelky, knihovnice i kuchařky školních jídelen (200 buchet hlásí Stráž pod Ralskem), které se snažily trumfnout nejnápaditější pomazánkou (v Žihli zvítězila mrkvovo-jablečná). Uskutečnilo se několik soutěží o nejkulatější koláč, o nejnakynutější buchtu, o nejperníkovější perník, menu v Havířově tvořila: švédská borůvková polévka, australský ovocný salát, japonská rýžová směs, americký hamburger, africké obilné placky, oblibě se těšily i nepečené moučníky, např.Goethovy koule. Byly snědeny stovky, ba tisíce chlebů, vypity hektolitry minerálky a kakajíčka, uvařeny kotle čaje pohádkového, knihovnického, protistrašidlového. Pojídaly se špagetové večeře (Český Dub), v Břidličné uvařila jedna maminka řízky s bramborovou kaší pro všechny, v Lysé nad Labem měli na středověké hostině s pečená kuřata, která jedli rukama. Sepekov hlásí kuřecí prsíčka na grilu, dětské šampaňské a dort schovaný do staré truhly. V Poříčí nad Sázavou večeřeli ve sborovně, jinde zase byli v restauraci (Louny a Štírovo, v Božeticích pozval hostinký děti na klobásku a limču), na mnoha místech vyřešili otázku stravování opékáním špekáčků u táboráku či pečením toustů a samozřejmě, jak jinak, v Sedlčanech nechybělo 60 hermelínů Pepa a 60 Lučin. V Domažlicích soutěžily děti v pojídání perníčků z perníkové chaloupky a v Úpici se řídili heslem: co si navaříš, to si také sníš… V Trenčíně děti snědly „skoro 9metrovú stonožku z koláčov.“

Konalo se několik ohňostrojů a minimálně 39 lampiónových průvodů, speciálně v noci vyšlo školní číslo časopisu Andersenův nočník v Prosetíně, v Rakovníku zase speciální vydání Knihovnických novin! V Havířově se zase uskutečnila cesta kolem světa za jedinou noc. Proběhlo několik módních přehlídek a desítek bálů i karnevalů, za všechny jmenujme kloboukový bál v Lounech, ples upírů v Tlumačově, konal se také punčochový bál, děti se naučily tančit valčík, wals i letkis, polku tančili v Charvátech, papučová diskotéka byla provozována ve slovenském Tisovci. Taneční víkend s Andersenem si prodloužili v Loučovících. V polské Rudě Slaske, Rtyni v Podkrkonoší i Kunovicích a dalších místech čarovali kouzelníci.

Na počest Noci s Andersenem otevřeli zrekonstruované půdní prostory v DDM v České Skalici a v Milovicích na párty oslavili rozšíření knihovny o jednu místnost, pan starosta slavnostně přestříhl stužku. V knihovnách i školách vzniklo mnoho básní, vydaly by na samostatnou sbírku veršů. V Týnci nad Sázavou byly vypuštěny duhové bubliny ze 150 bublifuků, aby si udělali nádherný duhový svět….A jak píší z Předměřic nad Labem – nehádali jsme se a všichni jsme táhli za jeden provaz… Snad tato slova potvrdí i 590 čtecích míst naší letošní sedmé pohádkové Noci s Andersenem, rekordní a letos i mediálně slavné. Za což moc děkujeme! Vám všem více než 20 tisicům přátelům knih pro děti! A jak píše Iva Vávrová z Rychnova nad Kněžnou: „…knihovníci jsou stejně fakt dobrý, když dokážou rozpoutat mezinárodní  čtecí epidemii…“

„To nezvyklé ticho mezi knižními regály je teď trochu zvláštní: dětské hlasy zmizely a knihy se opět pohroužily do ticha v napjatém očekávání, kdy je zase něčí zvědavá ruka uchopí a slavnostně pípne kód čtecího zařízení na počítači“ – hlásí Josefův Důl.

Po pohádkové noci  vzkazují slovenské děti z Považskej knižnice všem rodičům:

Milý ocko, milá mama, nechcem večer spávať sama. Žiada sa mi rozprávočka, celkom krátka, na pol očka. Pripravenú knižku mám, s vami si ju prečítam…

A jen neskromně si zbývá přát, aby i v příštím roce mohla ožít další pohádková noc, jak píší z Jinačovic:                        

NOCOVÁNÍ SE NÁM POVEDLO MOC,

UŽ TEĎ SE TĚŠÍME NA PŘÍŠTÍ NOC.

ZASE SE NÁM SPLNÍ SEN

A PŘIJDE SÁM PAN ANDERSEN…

P.S.: A jako vždy, ještě před ukončením společné akce, se stihla registrovat řada míst, všichni se předhánějí, aby byli vidět na stránkách co nejdéle a měli co nejnižší registrační číslo...J.  Např. z Českého Těšína píší: „Bylo nám krásně a jako loni Vracov, tak doufáme, že letos budeme první my… a už se hlásíme na Noc s Andersenem 2008.“

Vracov píše: „Teď poslední děti, které nikdo nechce, kreslí na chodníku před knihovnou a to už je 9.30! Už je někdo přihlášen na rok 2008? Hlásíme se, neboť zatím si odpočinem a načerpáme nové nápady…“ A registrují se i Petrovice u Karviné, Světlá nad Sázavou, Tvrdonice, Poříčí nad Sázavou, ZŠ Kostelec nad Černými Lesy, Nová Včelnice, Sedlčany…

Dáno v v Knihovně BBB v královském městě Uherském Hradišti, dětském knižním království        

                                                                                                                                 5.dubna 2007